Uddeling af julehjælp og julehygge

Uddeling af julehjælp og julehygge

Tirsdag eftermiddag d. 16/12 har Løsning Kirkecenter været fyldt med en masse dejlige mennesker, som var samlet til julehygge og uddeling af årets julehjælp. I alt har 99 voksne og børn kunnet få julehjælp fra Løsning og Korning kirkers menighedspleje og har dermed kunne få en ekstra hjælpende hånd her i julen.

Alle modtagere af julehjælp er blevet inviteret til julehygge i kirkecenteret med juleknas, kaffe og kakao. Det var især festligt at se de mange virkelig flotte kakao kreationer med flødeskum, krymmel og skumfiduser, som børnene fik lavet!

En STOR og hjertevarm TAK for de mange flotte donationer fra både virksomheder, butikker (Løsning Apotek, Maria G.), enkeltpersoner med LEGO æsker og flotte smykker, foreninger og gaver indsamlet i kirkerne. Julehjælpen er sponsoreret af Y’s men, Hansen Event, Rotary, Lions, Sommer i By, og en lækker brødpose fra Den Lille Bager, samt rabat på det købte i Sportigan Hedensted og Hedensted Boghandel og Legetøj. I har alle stor del i, at det igen i år er blevet muligt at uddele julehjælp til trængte familier i Løsning og Korning sogne.

Vi ønsker alle familierne og alle andre i sognene en rigtig glædelig jul!

Læs mere om julehjælpen her og se pakning af julehjælpen herunder.